از خوابگاه دانشگاه تا سواری به روی اسب تک شاخ: استارت آپ های الهام بخش را کمی بیشتر بشناسیم

شروع یک کسب و کار مسیر هیجان‌انگیزی دارد که اغلب با یک ایده‌ی ساده آغاز می‌شود، با نبوغ  تغذیه می‌شود و در برخی موارد، در فضایی شروع به شکل گیری و رشد میکند که گاها کاملا بی ربط و متناقض است.. بسیاری از استارت آپ های موفق این روزها در خوابگاه های دانشگاهی، گاراژ های پشت خانه مادری، انباری خانه های مجردی و حتی کافه ها شکل گرفته اند. داستان شکل گیری این استارت آپ ها به ما یاد آوری میکند که کارآفرینی نیازمند فضا و موقعیت مناسب و منحصر به فرد نیست بلکه تلاش و استمرار آن را به یک نتیجه عجیب و غریب نزدیک میکند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با استارت آپ هایی آشنا کنیم که اغلب در خوابگاه های دانشگاهیی و فضاهایی کاملا غیر استاندارد شکل گرفته اند و در حال حاضر به یک استارت آپ تک شاخ تبدیل شده و ارزش آن ها چندین میلیارد دلار است.

Airbnb: بازتعریف میزبانی

در سال 2007، برایان چسکی و جو گبیا، دو فارغ‌التحصیل دانشکده هنر، تصمیم به اجاره اولین آپارتمان اشتراکی خود در سان فرانسیسکو گرفتند تا درآمدی داشته باشند. آن‌ها سه تخت بادی برای خانه خود خریدند. صبحانه خانگی مناسبی برای پذیرایی از مهمانان خود در نظر گرفتند و در نهایت با ثبت یک آگهی با عنوان “تخت بادی و صبحانه” کسب و کار خود را آغاز کردند. کسب و کاری که بعد ها با اختصار تحت عنوان Air bed and breakfast: Air BNB  به ثبت رسید. امروزهAirbnb ؛ به یک پدیده جهانی تبدیل شده است و بیش از 220 کشور جهان را تحت پوشش دارد. رویکرد نوآورانه آن به اقتصاد مشارکتی، صنعت میزبانی را تغییر داده است و ارزش این شرکت اکنون بیش از 100 میلیارد دلار است.

Facebook : ارتباط با جهان

مارک زاکربرگ در سال 2004خلق  فیس بوک را در اتاق خواب خود در دانشگاه هاروارد آغاز کرد. آنچه به عنوان یک پلتفرم برای ایجاد ارتباط بین دانشجویان تعریف شد، امروزه به یک شبکه اجتماعی بزرگ با بیش از 2.8 میلیارد کاربر فعال ماهانه تبدیل شده است. تأثیر Facebook بر روی ارتباطات جهانی و شبکه‌سازی اجتماعی جهانی غیرقابل اندازه‌ گیری است و سرمایه جاری در این شرکت امروزه به عدد یک تریلیون دلار رسیده است.

 Dropbox: ساده‌سازی به اشتراک گذاری فایل

درو هیوستون و آرش فردوسی در سال 2007 و توام با تحصیل در دانشگاه  MIT، Dropbox  را تأسیس کردند. ناراضی بودن از اینکه نمی‌توانند از همه جا به فایل‌های خود دسترسی پیدا کنند، منجر به ایجاد یک سرویس به اشتراک گذاری فایل مبتنی بر بسترهای ابری شد. دراپ باکس امروزه به یک عضو جدا نشدنی برای مدیریت داده ها و به اشتراک گذاری فایل ها در سرتاسر جهان تبدیل شده است. ایده ای که در یک خوابگاه شکل گرفت و و در حال حاضر ارزش آن به بیش از 10 میلیارد دلار می رسد.

Reddit: ایجاد اجتماعات آنلاین

استیو هافمن و الکسیس اوهانیان Reddit را در سال 2005 و توام با تحصیل در دانشگاه ویرجینیا تأسیس کردند. ردیت؛ یک پلتفرم است که افراد می‌توانند در مورد هر موضوع و هر شخصی به بحث و تبادل نظر بپردازند. در طی سال‌های اخیر، ردیت به یکی از تأثیرگذارترین وب‌سایت‌های اینترنتی تبدیل شده است و ارزش شرکت آن بیش از 10 میلیارد دلار است. انجمن‌های حاضر درReddit  موضوعات گسترده‌ای را تحت پوشش قرار داده‌اند، که آن را به یک فضای منحصربه‌فرد برای بحث‌های آزاد تبدیل می‌کند.

Stripe: ساده‌ سازی پرداخت‌های آنلاین

برادران ایرلندی پاتریک و جان کولیسون در سال 2010 استرایپ را به عنوان یک پروژه برای ساده‌تر کردن پرداخت‌های آنلاین در تجارت الکترونیک تأسیس کردند. راه‌ حل آن ها آنقدر مؤثر بود که به یکی از معتبرترین پلتفرم‌های پردازش پرداخت آنلاین تبدیل شده است و میلیون‌ها کسب‌وکار را تحت پوشش دارد. ارزش این مجموعه بیش از 95 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

Palantir Technologies: اتحاد داده و اطلاعات

شرکت Palantir Technologies زمانی تنها در حد یک ایده در خوایگاه دانشگاه استنفورد پیتر تیل، الکس کارپ، جو لانسدیل، استیون کوهن و ناتان گتینگز بود. اما امروزه یک شرکت تجزیه و تحلیل تخصصی داده های آماری است که بسیاری از دولت ها، صنایع مختلف و شرکت های کوچک و بزرگ از خدماتشان استفاده می کنند و بیش از 40 میلیارد دلار ارزش دارد.

داستان‌ موفقیت استارت آپ هایی از این قبیل نشان می‌دهد که با استمرار، نوآوری و کمی شانس، هر کسی می‌تواند رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کند. این کارآفرینان به خوبی نشان داده‌اند که ایده‌های استثنایی می‌توانند از معمولی‌ترین فضاهای ممکن فعالیت خود را آغاز کنند. بنابراین، هرگاه ایده کسب و کاری به ذهنتان رسید،  به خاطر داشته باشید که ممکن است در مسیر ایجاد تک شاخ بعدی در دنیای استارت آپ‌ها باشید.